BEYLİKDÜZÜ’NE METRO

Beylikdüzü… İstanbul’un çağdaş yüzü…
Modern konutlarıyla sosyal yaşamda İstanbul’un öncüsü…
500 bine yaklaşan nüfusu… Örnek bir yerleşim birimi…
10 binlerce çok katlı binanın bulunduğu 37.5 km karelik bir alanda kurulan çağdaş bir ilçe… İstanbul’un en yeni ilçesi…
Gecekondu ve alt yapı sorunu olmayan nadide bölgelerinden biri…
İstanbul’da , deniz sahili 12.5 km uzunluğu olan tek ilçesi…
İstanbul’un AVM’ler bölgesi…

İstanbul’un en temiz hava sirkülasyonuna sahip yegane ilçesi…
Beylikdüzü’nün özellikleri say say bitmez…
Ama bu özelliklere bir yenisi daha eklendi…
Beylikdüzü İstanbul’un en yoğun tarafiği olan ilçesi…
Metrobüs de Beylikdüzü trafiğine çözüm olamadı…
Beyllikdüzü’nün ulaşımına “Avcılar engeli” eklendi..
Beylikdüzü- Atatürk Havalimanı arasındaki 20 Km’lik mesafe iki saatte bile aşılamıyor. Çünkü Avcılar geçiş yolu günün her saati kilitli.
2009 Yerel seçimlerinde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi; “Metrobüs Beylikdüzü’ne ulaşacak” sözünü verdi.
“Metrobüs” vaadiyle, AK Parti 2009 yerel seçiminde Beylikdüzü’nü kazandı. Yusuf Uzun ilçenin Belediye Başkanlığı koltuğuna oturdu. Beylikdüzü halkı, Başkan Yusuf Uzun’dan yaklaşık 2,5 yıl Metrobüs’ü Beylikdüzü’ne getirmesini bekledi.
Sonunda metrobüs için yollar yeniden dizayn edildi. Çok modern yollar ve duraklar yapıldı. O kötü günler geride kaldı denildi. Metrobüs çalışmaya başladı.
Ama ilçenin İstanbul’a ulaşım sorununa Metrobüs de çözüm olamadı..
Mecidiyeköy-Şirinevler metrobüs hattı, tıka basa dolu olduğu için Beylikdüzü’ne gitmek isteyenler hep bir ikinci, bir üçüncü, bir sonraki aracı bekleyerek duraklarda zaman harcamaya başladı.
Metrobüs- Avcılar istasyonundaki aktarım ise tam bir kargaşa..
Beylikdüzü’nden ister kendi aracınla ister metrobüsle yola çık, Atatürk Hava alanı kavşağına varış sabah ve akşam saatlerinde ortalama -1.5 saat…
Ben birkaç kez denedim… Değişen bi şey yok. Metrobüs duraklarına
in-çık, aracı bekle, aktarma için Avcılar istasyonunda bekleme; derken zaman su gibi akıp gidiyor…
Artık Avcılar, Beylikdüzü’nün ulaşımının kapandığı “Kilit nokta” olarak anılıyor. Şehir planlayıcıları da bu işin içinden çıkamıyor. Anayolların işleyebilmesi için gerekli yan yol destekler yeterince sağlanamadığı için Beylikdüzü’ne Avcılar’da bir set çekiliyor.
20 dakikalık yolu 1.5 saatte gidemeyen sürücüler için bir de Beko ile Haramidere arasında kamera takipli radar kontrol sistemi kuruldu..
Bilmeyenlere müjde…
Beko ile Haramidere (Hasırcılar önü) arasının kaç dakikada geçildiği ölçülecek ve ceza kesilecek.
Kurulan kamera kontrol sistemi ile, iki nokta arasındaki mesafenin kaç dakikada geçildiği hesaplanıyor. Yakında buradan geçiş yapan ve hızı 70’i aşan tüm sürücüler 154 TL ödemek zorunda kalacak.
Peki Haramidere’den sonra tıkanan 10-15 km’lik yolu 1.5 saatte geçemeyen sürücülere yerel yönetim ve trafik müdürlüğü ne tür bir mükafat verecek dersiniz?
Beylikdüzü halkı Tem yolunu da kullansa, E-5’i de kullansa durum değişmiyor… Beylikdüzü ulaşım sorunları dolayısıyla kan kaybediyor.
Temennimiz trafiğin kilitlendiği Avcılar’ı bay-pas için, Küçükçekmece -Avcılar, Ambarlı Yakuplu ‘dan Beylikdüzü’ne yapımı düşünülen “Sahil Yolunun” bir an önce yapımına başlanması.. 4 şeritli ayrılmış sahil yolu belki bölgeye biraz nefes aldırabilir.
Ayrıca İDO tarafından daha önce başlatılmış olan Kadıköy, Yenikapı, Bakırköy, Avcılar, Büyükçekmece deniz otobüsü seferlerinin yeniden başlatılması.
İDO’nun özel sektöre satışından sonra, yeni işletmeci firma bu bölgelere yapılan deniz otobüsü seferleri iptal etmişti.
Baharın geldiği, insanların nefes almak için şehir dışına çıkmak istediği ve hoşça vakit geçirebileceği Beylikdüzü sahillerine ulaşımın bir an önce alternatif yollarla rahatlatılması…
Son söz, Beylikdüzü’nün; cazibesini yitirmeden bir an önce ulaşım sorununun çözülmesi için metro yapımının bir an önce bitirilmesi…
Raylı sistemin Yenikapı- Avcılar, Beylikdüzü, Büyükçekmece metro hattının bir an önce hizmete açılması… Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın verdiği müjdenin gerçekleşmesini bekliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir