Bir Türk dünyaya bedel ya iki Türk?

1960lı yıllarda Türk gençleri ellerinde tahta bavulla Sirkeciden Almanyaya giden trene biniyorlardı.

 • Ürkek.
 • Korkak,
 • Çekimser
 • Yol bilmez, dil bilmezlerdi

Tren onları, Münihe, Kölne, Hamburga, Hannovere, Frankfurta, Berline bıraktığında onlar Almanyada sadece Vasıfsız işçiydi Aradan yaklaşık yarım asır geçti Türkiyeden gurbete gidenlerin sayısı artıkça artı. Trenler, uçaklar, otobüsler, gemiler Gurbete işçi, öğrenci, girişimci taşımaya başladı.

Gurbetçiler için yeni ülkeler yeni şehirler zincirin halkalarına eklendi. Paris, Londra, Lyon, Viyana, Roma, Milano, Varşova, Prag, Madrit, Budapeşte, Bükreş, Kişinev, Kiev, Moskova, Helsinki, Bakü, Tiflis, Aşkabat, Alma Ata, uzaklarda, Pekin, Singapur, Tokya, Sidney, New York, Boston, Washington, San Fransisco, Toronto, Ottowa, Vancouver, MeksikoCity, Kahire, Tahran, Kabil, Birleşik Abu Dabi, Kazablanka, Nairobi, Hartum, Capetown, Gurbete gidenlerin çocukları oldu, büyüdü, okula gitti üniversiteleri bitirdi, iş hayatına atıldı. Ekonominin her dalında kendine yeni bir imkan aradı buldu,..işini büyütürken istihdamınıda artırdı..Bulunduğu yerde uluslar arası ekonominin bir parçası haline geldi. Özetlersek, dünyanın her yerinde, ama ağırlıklı olarak dünyanın 80 ülkesinde, Adları önce Gurbetçi, Alamancı sonra Gurbetçi Çılgın Türkler oldu. Dünyanın 80 ülkesinde 5.milyon Dünyalı Türkler olarak şimdi de Küresel Türk Güçü… Dünya ülkelerinin krizle boğuştuğu bu günlerde Türkiye yeni bir destan yazmaya hazırlanıyor. Türkiye kabuklarını kırıyor, 80 ülkede Gurbetçi çılgın Türkler yeni bir zafere koşuyor. Evet, tam 5 milyon gurbetçi Türk, Dünyanın en güçlü diasporası için ilk adımları attı. 10-11 Nisanda İstanbulda bir araya gelen 80 ülkeden 2.000 Türk girişimciTürkiyeyi vaz geçilmez kılacak bir adım daha atıyor.

Türkiyeyi vazgeçilmez kılan;

 • İnsan kalitesi,
 • Ekonomik ağırlı,
 • Girişimci gücü, Türkiyeyi sadece Bölgesel güç değil, küresel güç haline getiriyor.
 • Dünyanın içinde bulunduğu ekonomik krizi fırsata dönüştürecek sinerji ortaya çıkıyor
 • Bu sinerji dünyayı sarıyor, Türk milletinin küresel gücünü bütün ülkelerde en üst düzeye çıkmaya zorluyor.
 • 50 yıl önce işçi isteyen Almanya şimdi yatırımcı istiyor..
 • 1960larda Türkiyeden ilk defa işçi isteyen Almanya, 2009 da Türkiyeden girişimci istiyor.

Nasıl mı Alman ekonomisinin lokomotifi sayılan Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinde 24.000 işletmeyi yönetecek, satın alacak, 150 milyar dolarlık pazarda üretim ve istihdam sağlayıp dünyaya ihrac edecek yetenekli Türk girişimci bekliyor. Gecen hafta Almanyanın en gelişmiş Bölgesi olanKuzey Ren Vestfalya Eyaletinin davetlisi olarak Nuis ve Düsseldorfda yapılan 1.Türk- Alman Ekonomi Zirvesi toplantısına katıldım. NRW İnvest Turkey Temsilcisi Dr. Adem Akkaya ve proje yönetmeni Hatice Karataşın yaptığı organizasyonla bir gurup gazeteci ve yatırımcı ile birlikte Nuisde düzenlenen konferansa katıldım. Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Ekonomi Bakanı Christa Thoben yaptığı konuşmada, Türk yatırımcılara cazip imkânlar sunan yatırım teşvikleri hazırladıklarını açıkladı.

Şaşırmadım desem yalan olur. Çünkü; 

Türkiyenin ABye tam üyeliğini engellemek ve geciktirmek için çaba harcayan Almanlar, diğer taraftan eyalet bazında Türk yatırımcılar için bütün engelleri bir anda kaldırıyor, hatta ekstra teşvikler sunuyor.. 50 yıl önce bizden işçi isteyen Almanya, 50 yıl sonra Türkiyeden girişimci yatırımcı istiyor..Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yaklaşık 280 Türk işletmeci bulunuyor. Bölgede 24.000 civarında yatırım yapan büyük küçük kuruluş var.. Bu işletmeler bölgede yaklaşık 150 milyar dolarlık pazarı oluşturuyor. Bölge yatırım açısından son derece planlı, programlı. Dormagen de CHEMPARK kimyasal sanayi bölgesini doşaştık. Bu fabarikalar bölgesi Almanyaya eğitim için gelen ve bu ülkeye yerleşen Perulu (Lima) Dr. Walter Leidingere emanet edilmiş. Dr.Walter Leidingerle öğle yemeğinde kısa bir görüşme yapıyorum. Başarının hiç de kolay olmadığını belirterek Bu işletmede en fazla güvendiğimiz Türk çalışanlarımız, işçi, yönetici pozisyonundaki Türk çalışma arkadaşlarımız diyor. NRWde (Almanyanın en gelişmiş sanayi bilgesi)satılık yüzlerce, hatta binlerce firmayı işletecek, üretimde devamlılığı sağlayacak, ekonomiyi canlandıracak Türk girişimci bekliyor. Düsseldorfda Sarar Europanın Genel Müdürü Emre Sararı ziyaret ediyorum. Genç girişimci Emre Sarar, Avrupanın moda merkezlerinden biri olmaya aday Düsseldorfda nehrin kesiştiği noktada modacıların bulunduğu ada da muhteşem bir şhow roomda karşılıyor bizi Avrupaya moda, marka satmanın zor olmadığını, yapılması gereken tek şeyin insanların neyi istediğini bilmek olduğunu vurguluyor. Genç girişimci Emre Sarar, geleceğe olumlu bakıyor. Dünya devleri arasından sıyrılıp sektörde lider olmak hiç de zor değil, yeter ki ne yapacağımızı nasıl yapacağımızı bilelim diyor. İşte bunlar Türkiyenin ve Türk insanının dünya üzerinde Küresel Güç oluşturduğunun en önemli kanıtı Türk insanı, bilimde, sağlıkta, eğitimde, inşaatta, sanatta; kültürde ve yaşamın her alanında adından söz ettiriyor. Dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan Coca Cola Başkanı ve Üst düzey Yöneticisi(CEO) Muhtar Kent Dünyayı saran ticari ve diplomatik ilişkilerimiz, yenilikçi ruhumuz ve hepimizin Türkiyeye olan sevdası ülkemizin gelişmesi için harikalar yaratabilir, içinde bulunduğumuz kriz bize yeni fırsatlar sunabilir diyor.

3 thoughts on “Bir Türk dünyaya bedel ya iki Türk?

 1. Değerli Kardeşim seninle gurur duyuyorum TGRT de proğramını izlemiştim ancak işi bu kadar ileriye götürmüş olman geçekten gurur verici.
  Sizler gibi değerli insanlarımızın omuzlarında yükselen türkiyeyi ve türk milletini görmek ve buna şahit olmak ilerisi için bizi dahada ümitlendiriyor ve “onlar istemesede Allah nurunu tamamlayacaktır” ayetini bizlere hatırlatıyor.
  Yolun açık olsun Allah gücüne güç katsın. Kucak dolusu sevgi ve selamlarımı sunuyor başarılarının devamı için dua ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir