EGE DE ZEYTİN HASADI…

Şeref Özata’nın Güre notları..
23 Kasım 2012.. Ege de zeytin hasadı başlıyor. Ancak üretici de ,ihracatçı da kaygılı.. Üretici, ürünün yine üç beş zengin fabrikatörün insafına kalacağı endişesini taşıyor. Çünkü son yıllarda tarım ürünleri üreticileri örgütlenemediği için emeğinin karşılığını göremiyor. İhracatçı ise dış Pazar rekabetini öne sürerek nazlı davranıyor.. İş böyle olunca da hasat mevsimi buruk başlıyor…

Zeytin ve Zeytin yağı Tanıtım Komitesi ’nin Ege de Güre Adriana Termal Otel’de düzenlediği “2023 Yılı İhracat Hedefleri Çerçevesinde Zeytin ve Zeytinyağı Sektörü” toplantısı ,tarım ve tarıma dayalı sanayi sektörü açısından son derece önemliydi.

Sık sık Türkiye bir tarım ülkesidir, diyerek nutuk atan siyasetçilerimiz, maalesef en çok tarımı ihmal etmişler. Öyle ki ,Türkiye ’nin ihracatı giderek artarken sadece tarım sektörü istenilen paya ulaşamamış.. Fındık, Zeytin, Kuru incir, narenciye, Kayısı, Buğday, Arpa ve diğer tüm tarıma dayalı gıda ihracatı artan rekabete ayak uyduramamış.. Zeytin ve Zeytin Yağı ihracatımız 300 milyon dolardan 155 milyon dolara inmiş. Devlet üretimi teşvik etmek için devreye girmiş…
Son birkaç yıldır özellikle Zeytin üreten yörelerde Tarım Bakanlığı ’nın desteği ile yeni zeytin fidanları dikiliyor. Marmara ve Eğe bölgesi n’ de son yıllarda 5 milyon adet yeni zeytin fidanının dikildiği ve korumaya alındığı biliniyor.

Ancak Zeytin ve Zeytinyağı sektörü maalesef dünya piyasalarında hak ettiği değeri alamıyor. Ege Zeytin ve Zeytin Yağı ihracatçılar Birliği sektörün sorunlarını Güre de tartışmaya açtı. Sektörün önde gelen isimleri, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ,İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı İbrahim Çağar ve sektörde önemli başarılara imza atan iş adamları, tarım sektörüne yatırım yapan grupların üst düzey yöneticileri Güre de “ Zeytin Hasadını yerinde inceleme imkanı buldu. Sektörün sorunlarını konuştu.

Zeytin üreticilerinin alın teri ,emeği, ihracatçıların gayreti , sektörün duayenleri ve Devlet el ele verirse Zeytin ve zeytin yağı ihracatı için 2023 için ortaya konulan 3.8 milyar dolarlık ihracat hayal bile değil.

İstanbul ‘dan Edremit’e yapılan uçak seferleri biraz daha artırıla bilse, bu konuda gerekli organizasyonlar yapılsa, Ege’ nin en güzel koyları Edremit, ve çevresi, Altınoluk, Güre ve Ayvalık ülkemizin hem Akdeniz’ bölgesine rakip yeni bir turizm yöresi ve en zengin tarım bölgesi neden olmasın ki?

Eğe de yenilen bir bağlın lezzeti, Koylarda denizin keyfi, Kaz dağlarındaki oksijenin bolluğu nerede var ki?
Bir de Allah, bölgeye çok önemli bir termal enerji kaynağı vermiş. Kaz dağlarında altın, Sahil bölgelerdeki ise kaplıca suyu( Termal enerji) iyi kullanılabilse bölge Yunanistan’ı tüm dünyaya unutturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir