Şeref Özata’nın Özgeçmişi

Şeref ÖZATA

Şeref Özata 1959 yılında Ordu’nun sahil kasabası Gülyalı’da dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Ordu’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun olduktan sonra, Ankara Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu’nu (TÖMER-2 Yıllık) bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Endüstri ilişkileri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yüksek Lisans yaptı. 1990 yılında Sosyal Bilimler Enstitüsü’nden Yüksek Lisans diplomasını aldı.

Şeref Özata, 1980 yılında üniversite eğitimine devam ederken gazeteciliğe başladı. Sırasıyla Milli Gazete (Muhabir, Haber Müdürü), Yeni Devir‘de (yazar) çalıştı.. 1984 yılında Türkiye Gazetesi‘nde Ekonomi Servisi şefi olarak göreve başladı. 1987-1993 yılları arasında Ekonomi- Araştırma Müdür yardımcısı olarak görev yapan Özata, 1993 yılında TGRT’nin kurucular kadrosunda yer aldı. 1996 yılına kadar TGRT’de Ekonomi Araştırma Müdür Yardımcısı ve Ekonomi Vitrini Programı Yapımcısı – Yönetmen olarak görev yaptı. 1996 yılında Türkiye Gazetesi ve TGRT’de birlikte çalıştığı Kamuran Abacıoğlu, Kazım Kılınç ve Bilal Koçak ile birlikte Ekonomi Vitrini Prodüksiyon şirketini kuran Özata; 1996-2005 yılları arasında Ekonomi Vitrini Prodüksiyon adına TGRT ve Kanal 6’da Ekonomi Vitrini, Kanal D’de En Üstekiler, Kanal 7’de Ekonomi Vizyon, Kanal 6’da Kaliteye Yolculuk programlarını hazırladılar.. Şeref Özata’nın kurucusu olduğu UHA Uluslararası Yeni Haber Ajansı A.Ş ise Paranın Yönü (Haber Türk ve Sky Türk) ihracat Yıldızları(TGRT), Ekotime (TGRT) Ekostar (Star) programlarıyla Türk iş dünyasına büyük katkı sağladı.

2002 yılında sürekli basın kartına (Basın şeref Kartı) layık görülen Şeref Özata, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti tarafından ödüllendirildi. Meslek hayatında 28. yılını dolduran Şeref Özata, başta TÜSİAD olmak üzere, yurt içi ve yurt dışında bir çok kurum ve kuruluş tarafından ödüle layık görüldü. Gazetecilik yaşamı boyunca Amerika, Asya, Afrika ve Avrupa’da yaklaşık 65 ülkeye giden ve röportaj, belgesel, dizi, yazı hazırlayan Özata, halen Ekovitrin Medya Grubu Başkan Vekili, CEO ve Ekovitrin Dergisi Genel Yayın Müdürü olarak mesleki çalışmalarını sürdürüyor. Ekovitrin Ajans Romanya SRL ve Medya Sun San. Ve Tic. Ltd.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Özata, iş dünyasından, yurt içi ve yurtdışı sivil toplum kuruluşları, üniversiteler ve diğer eğitim kurumlarından 30’dan fazla ödül aldı.

Şeref Özata, mesleki hayatındaki deneyimlerini, uluslararası siyaset, iş ve ticari deneyimlerini, ülkesine hizmet için seferber ediyor. Yurt dışında edindiği deneyimleri, birçok ülkenin devlet başkanı düzeyinde kurduğu dostlukları, şimdi ülkenin kalkınmasına yönelik, eğitim, kültür, ekonomik kalkınma, iş geliştirme ve halkın gelir seviyesini yükseltmeye yönelik projeleriyle ülkesine hizmet etmek istiyor.

Başa dön tuşu