Şeref Özata’nın Hayatından;

Gazetecilik yaşamında 36 yılı geride bırakan Şeref Özata, Türk basınında bir çok ilke imza attı! İran Irak savaşında en uzun süre savaş bölgesinden Milli Gazete’ye haber geçti.

1987 yılında Hindistan-Pakistan arasında kanlı olaylara sahne olan Keşmir’e giren tek gazeteci olarak bir başarıya imza attı. Keşmir’de yaşanan katliamı dünyaya ilk defa dehşet fotoğrafları ve video görüntüleriyle duyurdu. Dönemin Pakistan Devlet Başkanı Navaz Şerif ile görüştü. Körfez savaşında Orta Doğudaki gelişmeleri Libya’dan takip etti. Libya Devlet Başkanı Kaddafi ile görüştü.

1988’de İsrail’in Mescit’i Aksa’da düzenlediği kanlı baskından sonra bölgeye giren ve Türkiye Gazetesi’nde yayınlanan Ağlayan Kudüs yazısıyla katliam fotoğraflarını dünyaya duyuran ilk yabancı gazeteci olarak dikkati çekti! Türkiye Gazetesi bu dizi-belgesel yazının yayınlandığı günlerde net 1.5 milyon adet tiraja ulaştı.

1994 yılında Ukrayna’da Çernobil’e giren ve Çernobil gerçeğini dünyaya yansıtan ilk fotoğrafları yayınladı. Özata’nın hazırladığı Çernobil Belgeseli, TGRT’nin yanı sıra Başta CNN International (ABD) olmak üzere bir çok kanalda yayınlandı. Çernobil belgeseli yaklaşık 100 ülkede izlendi.

Şeref Özata, Bosna Hersek savaşında bir uçtan bir uca Bosna’yı dolaşarak savaşın izlerini, katliamları, bölge halkının acılarını ve yansımalarını ilk dünya kamuoyuna duyuran gazeteci-Tv yapımcısı olarak önemli bir başarıya imza attı.

Almanya, ABD, Japonya, Malezya, Singapur, İsveç, İtalya, Hollanda, Belçika, Ukrayna, Kuzey Afrika Ülkeleri, Orta Asya Türk Cumhuriyetleri, Romanya, Rusya, Pakistan, Malezya, Fransa, vb gibi ülkelerde yaşayan Türk yatırımcılarla ilgili ilk ekonomi programlarını hazırladı. Bir çok ülkenin Devlet Başkanı, Başbakan, Maliye, Dışişleri Bakanları veya üst düzey yöneticileriyle röportajlar yaptı.

17 Aralık öncesi, 12 Aralık 2004 de Avrupa Parlamentosu’na girerek Avrupa Parlamentosu Tarım Komisyonu Başkanı Joseph Daul ve Fransa eski Kültür Bakanı Sosyalist milletvekili Catherine Trautmann’la röportaj yaptı. 12 Aralık 2004 tarihinde Kanal 7’de yayınlanan Ekonomi Vizyon programının (Fransa özel) bölümünde Türkiye’nin kesin olarak AB’ye gireceği müjdesini verdi.

17 Aralık’ta Türkiye AB ile görüşmeleri başlatan tarihi kararı açıkladı. Başta Romanya, Ukrayna, Azerbaycan, Almanya, Pakistan gibi ülkelerin devlet başkanlarıyla görüştü.

Genel Yayın Müdürlüğünü yaptığı Türkiye’nin ilk ve tek uluslararası Ekonomi Dergisi Ekovitrin’in 6 yıldır düzenlediği Geleneksel Yılın Starları Ödül Törenine; dostluğuna büyük önem verdiği, Başta T.C. Başbakanı Recep Tayip Erdoğan, Eski Dışişleri Bakanı yeni Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, DSP-MHP-ANAP Koalisyonu Dış işleri Bakanı İsmail Cem, Romanya Cumhurbaşkanı Trian Basescu, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev törene katılarak iş dünyasının önemli isimlerine ödüllerini verdiler.

36 Yıllık gazetecilik ve televizyonculuk hayatımda, birçok devlet ve hükümet başkanıyla, uluslararası iş yapan yüzlerce yatırımcı işadamıyla dostluklar kurdum. Gerek yurt içi ve gerekse uluslararası politikalar konusunda çok önemli deneyimlere sahip oldum. Savaş bölgelerinde bulundum. İnsanların yaşadığı korkunç acıları dinmesi için bir gazeteci olarak elimden geleni yaptım Yurt içi ve yurt dışında çok sayıda uluslar arası ekonomik ve siyasi toplantıları takip ettim. Bir gazeteci, iş adamı olarak yurt dışında Tük müteşebbislerin çabalarına destek verdim. Onların başarılarını kamuoyunun gündemine taşıdım. Gerek yurt içi gerekse yurt dışında edindiğim tecrübe ve bilgi birimini ülkemin geleceği olan genç nesillerimizin eğitimine katkı, ülkemizin ekonomik, sosyal ve kültürel kalkınması için kullanmak istiyorum. Size bir örnek vermek istersem, 1993 yılı sonlarıydı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerine program çekimleri için giderken güzel ülkemizin çöl olduğunu gördük. Hazırladığımız Türkiye Çöl Olmasın adlı belgesel TGRT’de yayınlandıktan sonra; TÜSİAD’ın belki de tarihinde ilk ve tek olarak çevreye duyarlı bir projesi için Özata’ya ödül verdi. Çünkü bu programdan sonra TÜSİAD üyeleri biraraya geldi ve TEMA Vakfının kurulması na vesile oldu!

Özata, hayatındaki kesitleri şu cümlelerle özetliyor:
1980 Anayasası’nın kabulünden sonra tam 27 yıl geçti. Bir gazeteci olarak adım adım ekonomideki gelişmeleri, sosyal ve kültürel alandaki gelişlmeleri yakınen takip ettim. Özal’dan Demirel’e, Mesut Yılmaz’dan Tunsu Çiller’e kadar bütün liderleri takip ettim. Onlarla yüz yüze defalarca görüştüm. 27 yıl onlarla birlikte gündemi takip edip yaşadım. Bu süre içinde Kenan Evren’den Özal’a, Süleyman Demirel’den Ahmet Necdet Sezer’e kadar tüm cumhurbaşkanlarının seçimini izledim. Ülkenin sosyal devlet olma çabalarında yapılanları yakından takip eden bir gazeteci olarak; içte ve dışta çok ciddi siyaset yapmak, politikalar üretmek ve ülkemizin sorunlarına çözüm bulacak çalışmalara bilgimle, tecrübelerimle katkı sağlamak istiyorum. Ülkemizin dışa açık politikasında, özellikle yurt dışında gerek iş dünyası gerek sivil toplum kuruluşları nezdinde çok iyi temsil edilmesi ve bu sivil toplum güçlerinin Türkiye’nin yanında olduğu projelere destek vermesi gerekiyor. Özellikle gençlere yönelik politikalarda üniversitelerin dikkate alınması ve öğrencilerle uzlaşma zeminlerinin hazırlanması gerektiğine inanıyorum.

Başa dön tuşu