ORDU’DA BÜYÜK DEĞİŞİM


Kış mevsiminin ortasında yolumuz Karadeniz’e uzandı…
Karadeniz, yazın ne kadar yeşil ve güzel ise, diğer mevsimlerde de öyle… Hele hele mevsim kış ve deniz de hamsi bol ise…
Keyfine doyum olmuyor…
Bölgenin coğrafi yapısı kış aylarında çevreye ayrı bir güzellik veriyor. Ağaçların yaprakları sararıp dökülmüş olsa da çevre yeni bir güzelliğe bürünüyor. Hele hele kışın sembolü kar etrafı bembeyaz bir gelinlik gibi kapladığında seyrine doyulmaz manzaralar insanı büyülüyor.

Sahilden yüksek kesimlere yol aldıkça insanı sonsuzluk duygusu kaplıyor. Sanki bulutlarla gökyüzünde dans eder gibi hissediyor kendisini… Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri olmaya aday Çambaşı Yaylası dünyada kış turizminin gelecekteki en gözde merkezlerinden biri olarak görülüyor. Yapımı devam eden kayak pistleri ve konaklama tesisleri önümüzdeki yıllarda adından sıkça söz ettirecek…
Çambaşı Kayak merkezi, 650 dönüm arazi üzerinde oluşturuluyor.
Kayak sporu için yaklaşık 5 bin metre uzunluğunda 35 metre genişliğinde parkur alanı oluşturulmuş. Turistik tesislerin yazın da hizmet verilebilmesi için 750 metrekare buz pisti yapılacak. Tesisler için ayrılan alan 30 dönüm.
29 Mart 2013 seçimlerinden sonra Ordu’ya birkaç defa gittim. Yerel seçimler öncesi büyükşehir belediye statüsünde Ordu’da ilk defa 19 ilçe ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanlığı için sandık başına gidildi. Enver Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak girdiği seçimi, 19 ilçe ile birlikte kazanarak 20’de 20 yapıp yerel yönetimler tarihine adını yazdırdı. Belediye Encümenine ise yıllarca Ordu’da yerel yönetimi elinde bulunduran CHP’den ancak 4 üye. MHP’den ise 1 üye girebildi.
Şimdi Ordu’da büyük bir değişim yaşanıyor. Daha önce başlatılan yol, tünel ve diğer alt yapı çalışmaları birer birer tamamlanıyor. Karadeniz transit sahil yolunun Ünye- Fatsa arasındaki tüneller tamamlanıp hizmete girdikten sonra Ordu- Trabzon arasındaki mesafe iyice kısaldı. Ordu- Sivas Dere yolu bağlantılı Karadeniz’i Akdeniz’e bağlayacak transit oto yolun Ordu sınırlarındaki çalışmaları tamamlanma aşamasında. Önümüzdeki yıl Kuzey’le Güney’i buluşturacak bu bağlantı yoluyla Antalya-Mersin Ordu –Ordu Giresun Samsun arası çok daha kısalacak.
En önemlisi ise 15 Mart 2015’te açılacak olan Ordu- Giresun Havaalanı Ordu’yu dünya ile buluşturacak. Mevsim kış olunca İstanbul- Samsun arasını uçakla, Samsun’dan sonra ise Çarşamba Havalimanı’nda YSR Rent a Car’dan temin ettiğim bir araçla Ordu’ya geçtim. Samsun-Ordu arasını mesafe olarak kısaltan ve Karadeniz transit otoyoluna bağlayan Ünye tünelleri ve çevre otoyoldan Fatsa’ya, Türkiye’nin en uzun tüneli olma unvanını elinde bulunduran Nefise Akçelik tüneli ve büyük küçük 7-8 tünel daha geçerek kısa bir sürede Ordu’ya ulaştım.
Ünye-Ordu arasındaki otoyol, yıllar önce beni kendisine hayran bırakan İtalya-İsviçre arasındaki otoyollar gibi… Bir tünel den girip, bir dağı aşıp, ikinci bir dağa, tekrar tünelden üçüncü bir dağa ulaşan kartpostal fotoğraflarındaki güzellikleri aratmayan bir manzara eşliğinde ve rahat araç kullanımına göre yapılmış oto yol da ilerlemek insana büyük haz veriyor… Adrenali yüksek ve heyecan veren bir yolculuk…
Şimdi büyük heyecan ise Ordu-Giresun Havaalanı’nın açılışında saklanıyor…
Ordu’ya Havaalanı yapımı hikâyesinin 50 yıllık bir geçmişi var. Bu hayal nihayet 15 Mart 2015’te gerçek oluyor.

ULAŞTIRMA BAKANI LÜTFİ ELVAN MÜJDEYİ VERDİ
Türkiye de ilk kez denize dolgu yöntemiyle yapılan Ordu Giresun Havalimanı daha şimdiden görenleri büyülüyor. Gülyalı’dan Giresun’un Piraziz, ilçesi merkezine kadar uzanan uçuş pisti tamamlandı. Üstyapı diye tabir edilen Yolcu salonları, gümrük, bakım vs. sosyal alanların kaba inşaatları da bitmek üzere. Ordu Giresun sahil yolu boyunca denizin üzerinde modern teknoloji kullanılarak yapılan proje dünyanın ikinci, Türkiye’nin ilk projesi. Ordu- Giresun Havaalanı’nın hizmete girmesiyle birlikte, dünyanın en büyük fındık üretim bölgesi olan Ordu ve Giresun dünya ile entegre olacak, Çikolata sanayi, Gıda sanayi, Orman sanayi, mobilya, denizcilik, alanlarına yatırım yapmak isteyen yabancıların daha önce ulaşım nedeniyle iptal ettikleri projelerde birer birer devreye alınacak.
Ordu-Giresun Havaalanı’nın bulunduğu, sahil kenti Gülyalı ilçesinde yapımı projelendirilen Çikolata park bunlardan ilki. Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen “Gıda sektöründe dünya devi firmaların ilgi gösterdiği bu proje Ordu’nun işsiz gençlerine yeni bir ekmek kapısı olacak” dedi. Özellikle doğa turizmine, raftinge, yayla ve kış turizmine gönül vermiş, Amerikalı, Avrupalı, Uzak Doğulu ,Arap Ülkeleri ve İskandinav ülkelerininim turistlerinin büyük ilgi gösterdiği bölge havaalanının devreye girmesiyle birlikte Antalya’ya rakip olabilecek bir potansiyele sahip. Bu sene binlerce Arap turistin gelip nerdeyse iki aya yakın tatilini yapıp dinlendiği bölge için DOKAP projelendirme çalışmalarını sürdürüyor. DOKAP tarafından yapımı ve projelendirme çalışmaları devam eden “ Yeşil yol” projesi 2025 yılına doğru bölgede 10 milyon turistin konaklayabileceği bir tarzda şekilleniyor. DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, 2.500 km’lik” Yeşil Yol” projesinde etap etap çalışmaların bittiğini belirterek, “Bu proje Türkiye’nin yeni kuşak doğa turizm yatırımı” diyor.

 

ENVER YILMAZ’DAN BÜYÜK ATILIM
Ordu Büyükşehir Belediyesi’nde kadro teşkilatlanma çalışmalarını tamamlayan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, 19 ilçeyle birlikte 2015 seçimleri öncesi büyük bir yatırım ve hizmet kampanyasına başladı. Yıllarca sosyal demokratlarının elinde bulunan ve hizmete susayan Ordu’nun köylerinin ulaşım, iletişim, eğitim gibi sorunlarının çözümü için çalışmalara hız verildi.
Ordu merkez ve ilçelere bağlı mahalle yoları birer birer asfaltlanıyor. Mahalle ve köylerin çözüm bekleyen su sorunları da birer birer projelendiriliyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yıllardır şehrin çehresini değiştirecek projeleri birer birer başlatıyor… Yakın bir zamanda Ordu Merkez’den geçen transit sahil yolunun Boztepe’nin arkasından tünellerle yerleşim merkezi dışına taşınmasıyla şehir merkezinde oluşan trafik kargaşası son bulacak…
Kısaca 2015’ten sonra, altyapı sorunlarından kurtulmuş,üniversitesi ve eğitim kurumlarının yanında sanayisiyle, turizm tesisleriyle dünya şehri olacak ‘Yepyeni bir Ordu’ ortaya çıkacak… Ordu’da bu büyük değişime emek veren herkesi tebrik ediyorum…

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir