ŞEREF ÖZATA SORDU, HİSARCIKLIOĞLU CEVAPLADI

HİSARCIKLIOĞLU :“BANKACILAR VİCDANLI OLSUNLAR DİYORUZ”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu bankaları topa tuttu. Banka yöneticilerini vicdanlı olmaya çağırdı. Ekovitrin Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeref Özata, Tobb Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na öyle bir soru sordu ki Kartepe Ekonomi Zirvesi’nin gündemi bir anda değişti. Hisarcıklıoğlu Özata’nın sorusu üzerine “Bankacılar, maliyetler 1 artıyorsa karşıya 5 yansıtıyor. Bu vicdansızlık.”


Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) her yıl düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi’nin 2013 etkinliğinde sunum yapan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaları topa tuttu. Bankalardan daha vicdanlı bir tutum sergilemelerini istedi. Ekonomi Gazetecileri Derneği’nin (EGD) her yıl düzenlediği Kartepe Ekonomi Zirvesi’nin 2013 etkinliğinde gazeteci Ekovitrin Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeref Özata’nın TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na sorduğu soru gündemi bir anda değiştirdi.

Ekovitrin Medya Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şeref Özata, Rıfat Hisarcıklıoğlu’na “Sayın Başkan ,Türk ekonomisinde her şeyin çok iyi gittiğini söylüyorsunuz. Bizler son 30 yıldır Türk ekonomisindeki gelişmeleri yakından takip eden gazetecileriz. 1980-90’lı yıllarda Kürt mafyası, Laz mafyası diye insanlara racon kesen gruplar vardı. Bunlar milletin paralarına göz diker alenen baskın yapar ve insanları mağdur ederdi. Şimdi yoklar. Onların yerini şimdi gelişen ekonomik düzen içinde bankacılar aldı. Ekonomik faaliyetlerin finansal uygulamaları bankacılık sektörünün üzerinden yapılıyor. Bankacıların müşterilerden çeşitli adlar altında komisyon veya hizmet adı altında aldıkları 50 ye yakın haksız uygulama var. Bir müşteri bankaya girdiği anda neredeyse yerlere basıp kirlettiniz diye pas pas ücreti talep etmedikleri kaldı. Yakında onu da hesaplardan kesmeye başlarlarsa şaşırmamak gerekir. Bankacılık sektörü en büyük “mafya” oldu. Bankalarla çalışan herkes bundan mağdur. Bankadaki mevduat sahipleri, mevduatları üzerinden rızası olmadan sürekli kesintiyle karşı karşıya kalıyorlar. Reel sektör ve bireysel mevduat sahipleri bu durumdan son derece rahatsız. Bankacıların özel uygulamaları insanları mutsuz ediyor. Bu konuda denetleyici kurumlarda ne yapacaklarını bilmedikleri için sessiz. Bu konuda sizin düşünceniz nedir?

Hisarcıklıoğlu bu soru üzerine şunları söyledi. ”Bankalar ekonominin olmazsa olmaz unsuru biliyorsunuz da… Ama vicdanlı olsunlar diyoruz biz. İstediğimiz vicdanlı olmaları. Karlarında müthiş patlama var. Sıkıntı şu, geçen sene mevduat faizlerini 1 puan artırmışlar ama kredi verdiklerinin puanı tam 5 misli artmış. Yani maliyetleri 1 artıyor, karşıya yansıtmaları 5. Bu vicdansızlık. Avrupa’nın en karlısı Türk bankacılık sistemi. Böyle bir şey olur mu arkadaş ya? Onlar da kar etsin, onların zararının bedelini de biz 2001’de ödedik. Öyle bir şey istemiyoruz tabi ki. Sen şimdi faizle para veriyorsun bankaya, senin mevduat faizin 1 puan artacak, aynı şirket mevduatını 5 puan yükseğe kredi olarak alacak. Bu bir haksızlık, vicdansızlık… Açık söyleyeyim” ifadelerini kullandı.

TOBB MİLLİ GELİRİN YÜZDE 75’İNİ TEMSİL EDİYOR
TOBB’un, milli gelirin yüzde 75’ini temsil ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyasının önceki Kasım ayından 2012 Kasım ayına kadar 1 milyon 100 bin kişiye istihdam sağladığını söyledi. Hisarcıklıoğlu, ”TOBB Türkiye’deki özel sektörün çatı kuruluşu olarak 12 milyon 600 bin istihdamı temsil ediyor. Türkiye’de yapılan yatırımların yüzde 82’si, Türkiye ihracatının da yaklaşık yüzde 90’ını yapıyor” dedi. Zorunlu üyelik sistemleriyle ilgili zaman zaman kamuoyunda eleştirilmelerine Avrupa’yı örnek gösteren Hisarcıklıoğlu, Avrupa Odalar Birliği Başkan Yardımcısı olarak Avrupa’da hangi borsanın ne kadar aidat aldığını bildiğini, odalarda en düşük aidatın Türkiye’de olduğunu kaydetti. TOBB olarak yeni bir girişimcilik endeksi oluşturduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, ”Girişimcilik endeksini ilk defa burada açıklıyorum. Endeks, bir ilde yeni kurulan firmaların, o ilin nüfusuna ve o ilde mevcut firma sayısına oranına göre hesaplanıyor. Ankara, 2,19 puan ile ilk sırada, İstanbul ve Eskişehir 2,10 ile ikinciliği paylaşırken, Antalya 1,86 ile ücüncü sırada yer alıyor. Ankara artık bir girişimci şehri. Ankara’nın ilk sırada çıkmasının nedeni, Ankara’da üniversite sayısının ve teknoparkların çok olması, Türkiye’de teknolojiye dayalı girişimlerin en çok kümelendiği il olmasıdır” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir