TATARİSTAN’DA TARİHİN İZLERİ…

Geçtiğimiz ay içinde hepimizin ismini bildiği ama nasıl bir ülke olduğu konusunda tam fikir sahibi olmadığımız Tataristan’a özel bir ziyaret gerçekleştirdim. Ekip arkadaşlarımla önce Tataristan’da Kastamonu Entegre’nin hizmete açtığı Avrupa’nın en büyük, dünyanın ise 4. büyük ağaç işleme tesislerini gezdik. Tataristan’ın en önemli sanayi bölgesi Alabuga’daki tesis milyonlarca metrekare üzerine kuruldu. Tesislerde en son teknoloji kullanılıyor. Büyük çaplı üretim yapan bir tesis. Tesisin açılışına Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, Hayat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Kığılı, KEAS CEO’su Haluk Yıldız, eski devlet bakanlarından Kürşat Tüzmen, Halkbank Genel Müdürü Ali Fuat Taşkesenlioğlu çok sayıda iş adamı, bankacı, bürokrat ve KEAS bayileri katıldı… Tataristan Cumhurbaşkanı Rüstem Minnihanov, tesisin açılışında son derece mutluydu. Açılışta yaptığı konuşmada önemli mesajlar verdi. Tataristan yıllardır gitmek istediğim bir ülkeydi. Çünkü Türk tarihinin, Türk kültürünün tüm hazineleri bu topraklarda saklı. Ruslar yüz yılardır yıkıp yakmalarına rağmen Tataristan hala dimdik ayakta…

Cumhurbaşkanı ile yaptığım görüşmede Tataristan’ın ne kadar özel bir ülke olduğu ayan beyan ortaya çıkıyor. Cumhurbaşkanı bizi çalışma ofisinde ağırladı. Yaklaşık 1,5 saat süren görüşmemizde Instagram tutkunu olduğunu gördüm. Selfie çekti ve Instagram hesabında yayınladı. O gün en çok beğeni alan fotoğraf olması da anlamlıydı. Bizimle yaptığı röportajdan sonra hazırlıklara başlamış ve Kutsal topraklara giderek bu yıl Hac farizasını yerine getirmiş. Allah kabul etsin.

TATARİSTAN’DA 200’DEN FAZLA TÜRK FİRMASI VAR

Yaklaşık 4 milyon nüfusu olan Tataristan’da hatırı sayılır Türk yatırımcı grubu var. Gıda, ağır sanayi, cam sanayi, turizm, ağaç sanayi ve inşaat sektöründe faaliyet gösteren Türk firmalarının sayısı 200’ü geçiyor. Tatarların Türklere bakışı son derece olumlu.TÜRK TARİHİNİN EN DEĞERLİ ESERLERİYLE DOLU

Tataristan, Rusya Federasyonu’na bağlı özerk bir cumhuriyet. 30 Ağustos 1990 tarihinde bağımsızlığını ilan etti. Rusya Federasyonu, Tataristan topraklarının kendi ülke federasyon sınırları içinde kaldığı için Rus Parlamentosu’nda tanıdı ve bağımsızlığını kabul etti. Özerk bir cumhuriyet olarak varlığını sürdüren Tataristan, gelirlerinin yüzde 78’ini Rusya’ya veriyor. Ülke zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarına sahip. Rusların Volga, Tatarların ise İdil adını verdiği nehir vadisi boyunca bereketli topraklara sahip. Türklerin ata yurdu Orta Asya’dan batıya göçler başlayınca Kıpçak Türkleri soyundan bir grup İdil bölgesine gelip Kazan ve çevresinde yerleşmiş ve burada bir medeniyet kurmuş. “Bulgarya” olarak anılan bu bölgedeki Bulgar Hanlığı‘nın başkenti Bulgar, Orta Asya’da İslamiyet’i ilk tanıyan Türk şehri olma unvanına sahip.

Tataristan’a açık hava müzesi hükmündeki Kazan, Kremlin’deki Kul Şerif Camii insanı kendine hayran bırakan bir mimariye sahip. Tarihi Kazan’ın etrafı Türk tarihinin değerli eserleriyle dolu.

BULGAR KENTİ UNESCO’NUN DÜNYA KÜLTÜR MİRAS LİSTESİ’NDE

Tataristan topraklarını gezerken tarihin derinliklerine yolculuk yapmak istedik ve Kazan’a 4 saat mesafedeki tarihi Bulgar kentine gittik. Bulgar, UNESCO’nun Dünya Kültür Miras Listesi’nde yer alıyor. Bölgedeki kazılarda Türkİslam tarihine ait eserlerin sadece yüzde 5’i gün yüzüne çıkarılmış. Kazılar devam ediyor. Tataristan, tarihi Bulgar kentine muhteşem bir müze inşa etmiş. Ayrıca şehrin girişinde yaptırılan Ak Mescit ise görülmeye değer, muhteşem bir eser. Dünyanın en büyük Kuran-ı Kerim’i (500 kg ağrılında) Bulgar müzesinde sergileniyor. Çok değerli taşlarla kaplı olan bu eser birçok ülkeden sanatkarların el birliği ile hazırlanmış. Orta Asya’da İslamiyet’in resmi din olarak kabul edildiği ilk devlet Bulgar Hanlığı. Tarihi Bulgar kentinde İslam dünyasından gelen alimlerin katkılarıyla milattan sonra 920 yılından itibaren yüzlerce mektep, medrese, şifahane gibi eserler yapılmış. Geçmişle geleceğe köprü kurmak isteyenlerin Tataristan‘ı ziyaret etmelerini ve buradaki tarihi varlıkları görmelerini tavsiye ediyorum.

 

TATARİSTAN TOPRAKLARINDA TÜRK TARİHİNİN DERİN İZLERİ…

Bugün Tataristan toprakları içerisinde yer alan Bulgar şehri M.S. 920 yıllarında İslamiyeti ilk kabul eden Türk devleti Bulgar Hanlığı’nın başkentiydi. Türk ve İslam kültürünün en güzel eserleri antik Bulgar kentindeki açık hava müzesinde sergileniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir