TÜRK TURİZMCİLER, AVRUPA’DAN SONRA UZAK DOĞU ‘DA …

Şeref Özata ‘nın Emmit fuarı ve turizm notları :

Bir keşif, bir başarı;
Mutluluğun en iyi tarifi…
Turizm insanları, ülkeleri birbirine yaklaştıran, Kültürleri kaynaştıran çağın en önemli “ yolculuk hikayesi” dir .

Turizm; eline valizi alıp , öne çevreyi sonra dünyayı ,keşif yolculuğuna katılanların ortak eylemidir..

Dünya da en geniş katılımın sağlandığı ekonomik faaliyet; hiç şüphesiz Turizm.
Kültürleri, tarihi, doğayı keşfetmek isteyen milyonlarca kişi her yıl ülke, ülke, şehir; şehir dolaşıp yeni fikirler, yeni keşifler yapıyor.
Turizm , insanın keşif duygusu ile eğlence ve kültürler arası diyalog için açılan en önemli kapı oluyor..
Her yıl Dünyanın bir çok ülkesinde lokal, ulusal ve uluslar arası turizm fuarları düzenleniyor.
BU yıl İstanbul’da 17.si düzenlenen “East Mediterrannean Tourism & Travel Exhibition” EMMİT fuarı dünyayı keşif için yeni ufuklar açtı.
Geçen yıl Berlin’de düzenlenen İTB Berlin Turizm fuarını ziyaret etmiştim.
2013 yılı başında Ocak 27-31 Ocak tarihleri arasında düzenlenen Emmit fuarını gezdim.
Farklı kültürlerin birleşiminde ve kaynaşmasında İstanbul’un çok önemli bir kavşak noktası olduğuna bir kez daha inandım.

Neden mi?
17.Emmit Fuarına;
67 ülkeden 4.500 turizm sektör katılımcısı,
Türkiye ve dünyadan 58.920 turizm profesyoneli,
72.080 tatilci ziyaret ederek tarihi bir rekora imza atıldı.
Yapılan istatistiklere göre Emmit’i bu yıl toplam 131.00 kişi ziyaret etti.
Avrupa’nın en büyük turizm fuarı olarak bilinen İTB Berlin Turizm fuarının en büyük rakibi olmanın yanı sıra dünyanın en büyük 5. Turizm fuarı İstanbul / Emmit oldu.
Fuarın düzenleyicisi Ekin Fuar Direktörü Hacer Aydın ise bununla yetinmeyeceklerini ve dünyanın en büyük ilk üç fuarından biri olmayı hedeflediklerini belirtiyor..
Latin Amerika ülkesi Arjantin Fuarın konuk ülkesi olunca, Tango kaçınılmazdı tabii ki..
Arjantin halk dansları topluluğu fuar boyunca yaptığı gösterilerle ilgi odağıydı.
67 Ülke,
Yüzlerce turizm beldesi,
10 ülkenin Turizm Bakanı,
42 ülkenin Turizm Bakanlığı temsilcileri,
1.000’e yakın basın mensubunun,
131.000 kişinin ilgi odağı olan Emmit’de her ülke, her belde, hatta köy, yüzlerce turistik tesis farklılıklarını ortaya koyma yarışındaydı.

Davul ve Halay…

Anadolu kültürünün vazgeçilmezi olan “DAVUL” ve tabi ki “ HALAY” sesleri fuar boyunca sessizliği bozup “Gürültü kirliliği”ni had safhaya çıkarsa da fuarın olmazsa olmazlarındandı..
Davul sesleri arasında şişen Kafları biraz olsun dinlendirmek için sakin köşenin neredeyse bulunamadığı Fuar da, Anadolu ‘nun sesini farklılaştıracak enstrümanlar arandı..
Umarım gelecek Emmit fuarında ,özellikle İllerin Kültür Müdürleri iyi bir konsept düzenleyerek katılımcı olur.Sadece katılıp Fuar parası ödemek yerine daha kapsamlı çalışmalara yönelirler..
Turizm Fuarında ,stand aralarında davul çalınmaması içinde fuar yöneticileri gereken hassasiyeti gösterir ve bu tür etkinlikler için özel bir sahne oluştururlarsa en azından “konsept “ belirlenmiş olur..
Turizm Sektöründe yatırım yapan yüzlerce girişimci, her geçen gün büyüyen ve küreselleşen bu pastadan pay alma peşinde…
Ülkemizin artık en ücra beldesi bile turizm de pay almak istiyor.

Gurbetçi Türklerin Turizm de büyük başarısı

Sınırların giderek yok olduğu ve ülkelerin birbirleriyle bağlandığı yeni dünya düzeninde küresel turizm pastasından pay alan Türk yatırımcıların sayısı her gecen gün artıyor.Almanya’da Vural Öğer’in Alman Tur Operatörleriyle yarışan Öğer Tour’ u kurması bir çok genç turizmciye cesaret vermiş.
Vural Öğer gibi, Avrupa da başarıyı yakalayan çok sayıda Türk turizmci bulunuyor. Turizm de Avrupa dünyanın en önemli destinasyonu olunca farklılık yaratmak isteyenlerde yeni keşifler yapıyor. Almanların Uzak Doğu’ya ilgisini ilk fark eden girişimcilerden biri Zeynel Atmacan…
Turizm yatırımcısı olmak için öyle ilginç bir öyküsü var ki, İnsanlara yeniden Asya’yı,Uzak Doğu’yu keşfetme duygusu veriyor…

Uzak Doğu’ daki En Başarılı Turizm Temsilcimiz
Zeynel Atmacan, 1980’li yılların başında Almanya’ya öğrenci olarak giden Türk geçlerden biriydi. Almanya’nın Hamburg şehrinde bir taraftan eğitimini tamamlarken Turizm sektöründe çalışmaya ve yatırım yapmaya karar verdi. İlk olarak işe Almanya’dan Uzak Doğu’ya, Tur operatörlüğü yaparak başladı. İlk valizli turistleri Almanya’dan Uzak Doğu’nun gizemli ve cazip bölgelerine götürmeyi başardı. Uzak Doğu’nun cazibesine kapılan Avrupalıların her gecen gün sayıları binleri aşınca, Bölgeyi çok iyi bilen Zeynel Atmacan, Tur Operatörlüğünün yanı sıra Tayland’da otel yatırımına başladı. Tayland’ da Bölgenin en iyi Otellerinden birini kısa hizmete açtı. Puchet adası’ na bir saatlik mesafede olan JW Marriatt KL Resort Otel, Uzak Doğu’nun en iyi 10 otelinden biri olarak tanınıyor. Dünyanın en iyi otel işletmeci kuruluşlarından biri olan JW Marriott ile anlaşarak Oteli kiraya veren Atmacan, havayolu şirketlerine yöneldi. 5 yıldır Singapore Airlines’in Türkiye temsilciliğini yapan Atmacan, şimdi de Türkiye’nin farklı bölgelerinden şehir otelleri için projeler hazırlıyor.Başta İstanbul olmak üzere üniversitelerin bulunduğu illere yönelik çalışmalarını sürdürüyor.Bir taraftan yeni yatırım projelerini hazırlarken diğer taraftan tamamlanmış ve hizmet eden 3 yıldız ve üstü oteller i LW Marriott zincirinin haklarına katmaya çaba harcıyor..
Ekovittin Dergisi tarafından düzenlenen Yılın Starları anketinde 2010 yılında “ Uzak Doğu da Yılın İşadamı” seçilen Zeynel Atmacan Turizme gönül vermiş ve yurt dışında bir çok yatırımı gerçekleştirmiş başarılı bir Türk işadamı.
Uzak Doğu’nun en popüler havayolu şirketi olan Singapore Airlines 25 yıldır Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. 25. Yıl dolayısıyla ilk defa bu yıl Emmit fuarına çok özel tasarımla hazırlanan bir stantla katılan Singapore Hava Yolları Türkiye temsilcisi Zeynel Atmacan ile Turizm ve Uzak Doğu pazarı üzerine konuştuk.

30 Yıllık Tecrübe ve Kent Otelleri
Almanya’dan Uzak Doğu’ya yolcu gönderen GSA Tourism Aviation şirketinin kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Zeynel Atmacan, gecen yıl şirketin 25. Kuruluş yılını kutladıklarını belirterek şunları söyledi :
“ 30 yıldır Turizm sektöründeyim. İlk şirketi 1987 yılında Almanya da kurmuştum. Sonra Tayland da Puchet adasına bir saat uzaklıkta Kavak bölgesinde ilk Otelimizi hizmete açtık. Otelin 300 odası var O bölge Avrupalılar tarafından tercih ediliyor. Bezim kurduğumuz Otel LW Marriott tarafından işletiliyor. 80 bin metre kare alan üzerine kurulu şık bir tatil köyü. Otel Asya’nın en iyi Tatil Köyü.. 16 bin metre karelik havuzu var. Bina üç katlı… Sakin bir yer… Oteli Şehir içerisinde şehir diye tabir ediyorum. 2010 yılında Asya’nın en iyi Tatil köyü seçildik.Otelimiz birçok dalda farklı kurum ve kuruluşlar tarafından ödüle layık görüldü. Uzak Doğu’yu çok iyi bildiğimi tahmin ediyorum. Pazarın içindeyim. Uzak Doğu her zaman Avrupalıların ilgisini çeken cazip bir bölge..Tayland, Vietnam, Singapore, Endonezya, Malaysia gibi ülkelere en çok turist gönderen bir turizmci olarak hedeflerimizi her yıl daha yüksek tutuyoruz. Ama artık ülkemiz içinde de bir şeyler yapma zamanı geldi. Yeni hedeflerim arasında Türkiye de özellikle üniversitelerin olduğu şehirlerde “Kent otelleri” yapmak ve işletmek istiyorum.”
Zeynel Atmacan, Adıyaman’dan İstanbul’a, oradan Almanya’nın Hamburg şehrindeki dayısının yanına eğitim için yola çıktığında 17 yaşındaydı. Şimdi ise Almanya’dan Uzak doğu ya turizm köprüsü oluşturan ve kuruluşunun 26. Yılını kutlayan büyük bir turizm şirketinin sahibi…

Kültürleri birbirleriyle buluşturan, dünya insanını kaynaştıran ,düşmanlıkları dostluklara dönüştüren turizm sektöründe tam 30 yıldır durmadan mücadele etmiş.. Hedeflerini daima yüksek tutarak her yıl sürekli büyüyerek Uzak Doğu turizm pastasından pay almayı başarabilmiş. Şimdi Singarore Airlines’in Türkiye temsilcisi olarak da bölge ile Türkiye arasında yeni işbirliği ufukları açıyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir